Co wiemy na temat nietrzymania moczu w mukowiscydozie? Nietrzymanie moczu u kobiet chorych na mukowiscydozę występuje częściej niż u kobiet zdrowych. W zależności od wieku problem dotyka od 30 do 70% pacjentek, a więc dotyczy ponad połowy z nich. Pierwszy incydent nietrzymania moczu pojawia się już w 13. r.ż. u dziewczynek z mukowiscydozą. Dla porównania występuje u 13% zdrowych kobiet w wieku 18–24 lat. Istnieją dwa rodzaje nietrzymania moczu: stresogenne nietrzymanie moczu i wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM). Naszą grupę pacjentek dotyka częściej problem wysiłkowego nietrzymania moczu. Wiek oraz zaawansowanie choroby, szczególnie od strony układu oddechowego, silnie korelują z nasileniem objawów WNM (Vella i wsp., 2009). Badania opisujące częstość występowania nietrzymania moczu u osób z mukowiscydozą również wskazują na zwiększony lęk i depresję oraz negatywny wpływ tej dolegliwości na jakość życia.
Główną przyczyną WNM jest przewlekły kaszel i intensywna rehabilitacja. Oczywiście nasilenie dolegliwości zależy od zaawansowania choroby, związanej z nią intensywności fizjoterapii układu oddechowego oraz stopnia niedożywienia. Techniki fizjoterapeutyczne, w których wykorzystywana jest technika natężonego wydechu, podwyższonego zmiennego ciśnienia czy dodatniego ciśnienia wydechowego, powodują gwałtowny wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, prowadząc do osłabienia mięśni dna miednicy. Ponieważ nie jest możliwa eliminacja przyczyn występowania wysiłkowego nietrzymania moczu, skutecznymi metodami zapobiegania i łagodzenia objawów są regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy i elektrostymulacja. Pacjentka powinna być również objęta opieką fizjoterapeuty uroginekologicznego, który pomoże ustalić stadium wysiłkowego nietrzymania moczu, a także wykluczy inne przyczyny.
Czy można zignorować nietrzymanie moczu?
Wysiłkowe nietrzymanie moczu stanowi ogromny problem, ponieważ nastoletnie pacjentki mogą zmniejszyć intensywność fizjoterapii bądź w ogóle jej zaprzestać, co nie jest żadnym rozwiązaniem. Jeśli pacjentki zmniejszą częstość wykonywania fizjoterapii drzewa oskrzelowego, wpłynie to bezpośrednio na zwiększoną liczbę zaostrzeń, które objawiają się głównie nasilonym kaszlem, i problem będzie narastał. Dlatego absolutnie nie powinno się ignorować objawów w postaci nietrzymania moczu. Rozwiązaniem natomiast jest rozmowa na ten temat ze specjalistą. Fizjoterapeuta pomoże zmodyfikować rehabilitację, pokazując, jak sukcesywnie przesuwać wydzielinę w kierunku tchawicy, gdzie ostatecznie uzyskany zostanie efektywny kaszel, a to będzie pierwszym krokiem do sukcesu.
Udowodniono, że leczenie nietrzymania moczu u kobiet z mukowiscydozą przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, który dobierze odpowiednią terapię (na przykład: na przykład w formie ćwiczeń, stymulacji elektrycznej, biofeedbacku czy treningu pęcherza), znacznie poprawia wytrzymałość dna miednicy. Wpływa to na zmniejszenie liczby sytuacji, w których dochodzi do nietrzymania moczu, i poprawia jakość życia, a efekty te utrzymują się przez co najmniej trzy miesiące po zakończeniu leczenia.
Należy zachować ostrożność podczas nauczania ćwiczeń mięśni dna miednicy, ponieważ dowody wskazują, że 40% kobiet, które mają problem z nietrzymaniem moczu, nieprawidłowo wykonuje skurcze mięśni dna miednicy.
Zapobieganie nietrzymaniu moczu w mukowiscydozie
Międzynarodowy zespół fizjoterapeutów zajmujący się CF (Cystic Fibrosis) na podstawie opinii ekspertów opracował następujące zalecenia:
- Należy uczyć skurczu dna miednicy przed każdą czynnością, która zwiększa obciążenie dna miednicy (np. kaszel, zwiększony wysiłek oddechowy, kichanie, śmiech), i podczas niej, aby zapobiec wyciekom. To powinno stać się nawykiem na całe życie.
- Wdrażamy trening siłowy i wytrzymałościowy mięśni dna miednicy i dolnych partii brzucha w celu zapobiegania przeciekom podczas wszystkich czynności, które wywierają nacisk na dno miednicy, takich jak: ćwiczenia fizyczne, oczyszczanie dróg oddechowych, zwiększony wysiłek oddechowy i kaszel. Dodatkowo uczymy pacjentkę wykonywania uniesienia dna miednicy w kierunku klatki piersiowej i przepony, utrzymania skurczu od 3 do 5 sekund, a następnie zrobienia pulsacyjnych trzech szybkich skurczów, podciągając miednicę coraz wyżej.
- Podczas fizjoterapii drzewa oskrzelowego należy zachować optymalną pozycję pionową poprawiającą funkcję dna miednicy (Sapsford i in., 2006). Terapię oczyszczania dróg oddechowych powinno się przeprowadzać w takiej pozycji siedzącej, by stopy ustawione były płasko na podłodze, nogi ugięte pod kątem 90° w stawach biodrowych i kolanowych, a kręgosłup lędźwiowy był trzymany w pozycji neutralnej lub wyprostowanej.
The Women’s Health Group zaleca wykonywanie wyżej wymienionych trzech ćwiczeń po dziesięć dziennie.
Skoki na trampolinie, powszechnie zalecana forma ćwiczeń fizycznych i terapia udrażniająca drogi oddechowe, są wskazane dla osób w okresie dojrzewania, ale drugą istotną zaletą tego rodzaju aktywności jest to, że ćwiczenia te są bardziej formą zapobiegawczą dla uniknięcia nadmiernego opadania i nacisku narządów na dno miednicy. Dlatego jak najbardziej mogą być kontynuowane w wieku dorosłym.
Wykonane badania przesiewowe w kierunku nietrzymania moczu w warunkach klinicznych pokazały, że pacjentki są zakłopotane nietrzymaniem moczu i rzadko poruszają ten temat z zespołem medycznym. Jednak zapytane w ramach rutynowej oceny pacjentki odpowiadały, że cenią sobie możliwość omówienia problemu i poznania strategii zapobiegającej temu problemowi lub rozwiązującej go.
Podsumowując, wszyscy fizjoterapeuci pracujący z osobami chorymi na mukowiscydozę, pierwotną dyskinezę rzęsek, POChP lub inne choroby układu oddechowego charakteryzujące się kaszlem powinni zapytać, czy ich pacjentki doświadczają nietrzymania moczu, i uczyć je działań profilaktycznych w ramach rutynowej opieki. Jeśli problem nie ustąpi, należy skierować pacjentkę do fizjoterapeuty specjalisty w zakresie uroginekologii w celu oceny i leczenia, być może będzie też konieczna konsultacja z lekarzem specjalistą w zakresie ginekologii lub urologii.
Przykładowe profilaktyczne ćwiczenia bez urządzeń dla osób z nietrzymaniem moczu
Ćwiczenie 1.
Pozycja wyjściowa: Leżenie bokiem, stawy biodrowe i kolanowe zgięte ok. 90°.
Ruch: Prowadzenie kończyny górnej dalszej od podłoża do rotacji zewnętrznej i odwodzenia w stawie biodrowym.
Polecenie dla pacjentki: Z wydechem proszę unieść kolano, z wdechem opuścić kolano, zatrzymując tuż nad drugim kolanem. Miednica utrzymana nieruchomo.
Uwagi: Stopy w stałym kontakcie z podłożem, miednica ustabilizowana.
Pozycja wyjściowa
Pozycja końcowa
Ćwiczenie 2.
Pozycja wyjściowa: Leżenie tyłem, neutralne ustawienie miednicy, elongacja kręgosłupa, stawy biodrowe i kolanowe zgięte ok. 90°. Stopy w kontakcie z podłożem, kończyna górna wzdłuż ciała.
Ruch: Z wydechem oderwanie stopy prawej od podłoża, zwiększenie zgięcia w prawym stawie biodrowym, poprowadzenie kolana nad staw biodrowy. Utrzymanie przez 10 oddechów. Z wydechem powrót do pozycji wyjściowej, całość powtórzyć na lewą kończynę górną (wersja trudniejsza: uniesienie obu kończyn dolnych równocześnie).
Polecenia dla pacjentki: Proszę z wydechem poprowadzić kolano nad biodro, podudzie równolegle do podłoża, utrzymując aktywne dno miednicy, zachowujemy płynny oddech.
Pozycja wyjściowa
Pozycja końcowa
Ćwiczenie 3.
Pozycja wyjściowa: Leżenie tyłem, neutralne ustawienie miednicy, elongacja kręgosłupa. Stawy biodrowe i kolanowe zgięte do ok. 90°. Stopy w kontakcie z podłożem, kończyna górna wzdłuż ciała.
Ruch: Aktywowanie dna miednicy i przesunięcie miednicy do tyłopochylenia, następnie wyjście do pozycji mostu rolując kolejne segmenty kręgosłupa. Cała sekwencja prowadzona na wydechu. W górnej pozycji 5 oddechów z równoczesną aktywacją dna miednicy. Z wydechem powrót do pozycji wyjściowej.
Polecenie dla pacjentki: Proszę z aktywnym dnem miednicy odrywać od maty kręgosłup kręg po kręgu. Podczas wydechu „zamykać” dno miednicy i podciągać go w kierunku przepony, podczas wdechu lekko rozluźnić.
Uwagi: Oddech głęboki i spokojny.
Pozycja wyjściowa
Pozycja końcowa
Ćwiczenie 4.
Pozycja wyjściowa: Podpór boczny na przedramieniu, stawy biodrowe i kolanowe zgięte do 90°. Łokieć, pośladki i stopy ułożone w jednej linii. Stabilizacja łopatki po stronie podporu.
Ruch: Uniesienie miednicy z podłoża, kończyny górne dalsza od podłoża poprowadzona do odwodzenia w stawie ramiennym. Z wdechem opuszczenie miednicy, przywodzenie kończyny górne.
Polecenia dla pacjentki: Proszę z wydechem unieść miednicę i poprowadzić kończyny górne nad głową, rozciągając stronę dalszą od podłoża. Z wdechem miednica wraca w sposób kontrolowany na matę.
Pozycja wyjściowa
Pozycja końcowa
Ćwiczenie 5.
Pozycja wyjściowa: Leżenie na prawym boku, stawy biodrowe lekko zgięte. Kończyna górna dalsza od podłoża oparta na wysokości klatki piersiowej.
Ruch: Z wydechem odwodzenie w lewym stawie biodrowym, utrzymanie pozycji. Z kolejnym wydechem zgięcie w stawie biodrowym dalszym od podłoża. Z wdechem wyprost, powrót do pozycji wyjściowej.
Polecenie dla pacjentki: Ustawiając pozycję wyjściową, wraz z wydechem proszę przesunąć kończynę dolną dalszą od podłoża,, następnie wraz z wdechem powrócić do pozycji wyjściowej.
Pozycja wyjściowa
Pozycja końcowa
Ćwiczenie 6.
Pozycja wyjściowa: Leżenie tyłem, neutralne ustawienie miednicy, stawy biodrowe i kolanowe zgięte do ok. 90°. Stopy w kontakcie z podłożem. Kończyna górna na klatce piersiowej.
Ruch: Toczenie miednicy w ruchu kolistym na podłożu. Faza wydechu podczas toczenia w kierunku tyłopochylenia miednicy, faza wdechu podczas zbliżania do przodopochylenia.
Polecenia dla pacjentki: Proszę wyobrazić sobie zegar, który spoczywa na miednicy, godz. 12.00 wskazuje kość łonową, godz. 6.00 pępek. Następnie ustawiamy miednicę naprzemiennie na godz. 6.00 i 12.00.
Uwagi: Spokojny oddech.
Pozycja wyjściowa
Przodopochylenie miednicy
Tyłopochylenie miednicy
Fot. w tym artykule są autorstwa Katarzyny Warzeszak (zamieszczone za zgodą na wykorzystanie wizerunku).
Bibliografia
- Button B., Physiotherapy for the Prevention and Treatment of Urinary Incontinence, 2019, s. 68–70.
- Chmielewska D., Fizjoterapia w zachowawczym leczeniu nietrzymania moczu u kobiet, 2014.
- Korzeniowska-Eksterowicz A., Nietrzymanie moczu u kobiet i dziewcząt chorych na mukowiscydozę, 2009.