Ostatnia rolka z naszego cyklu “Joga dla chorych na mukowiscydozę” to prowadzona relaksacja w Savasanie, podczas której wykonamy skan ciała. Idąc za głosem nauczyciela rozluźniaj poszczególne partie ciała i skupiaj uwagę na oddechu. Jeśli masz ochotę powtórz (na głos lub w myślach) afirmację z nagrania. Życzymy miłego odpoczynku!
Rolki
Projekt edukacyjny Życie z Mukowiscydozą ma na celu zwiększenie świadomości na temat życia osób z Mukowiscydozą. Projekt finansowany jest z grantu edukacyjnego firmy Vertex Pharmaceuticals i Pfizer Polska Sp. z o.o.
-
Pełny oddech jogina
W tym ćwiczeniu łączymy trzy sposoby oddychania. Praktykujemy w pozycji siedzącej i uczymy się jak oddychać pełnym potencjałem naszych płuc. Każdy wdech wykonujemy od przepony przez żebra aż do uniesienia klatki piersiowej spokojnie licząc do pięciu. Wydech charakteryzuje się odwrotną kolejnością – od obojczyków, przez żebra i przeponę na samym końcu, również w liczeniu do pięciu. W praktyce własnej możecie z czasem wydłużać wdech i wydech zwiększając liczenie – to też może być realny miernik poprawy Waszego stanu zdrowia.
-
Joga. Oddech przeponowy
Dziś uczymy się oddechu przeponowego w połączeniu z asaną motyla, jest to doskonała technika uspokajająca nasz system nerwowy, pomaga z takimi problemami jak np. bóle głowy, stany lękowe, bezsenność. Głęboki oddech przeponowy nie tylko uspokaja, ale też pozwala dobrze dotlenić krew, dzięki czemu nasze ciało jest lepiej odżywione. Zapraszamy do wspólnej praktyki.
-
Joga. Oddech międzyżebrowy i między obojczykowy
W tej rolce poznajemy 2 typy oddychania. Oddech średni – międzyżebrowy oraz oddech płytki – obojczykowy. Z reguły najlepszym dla naszego ciała jest głęboki, spokojny oddech przeponowy, który poznacie w kolejnym odcinku naszego cyklu. Warto jednak wiedzieć, jak w proces oddychania zaangażować całe płuco. Dzięki temu nauczyczymy się dotleniać, ale także sprawnie wentylować ten narząd. Umiejętność ta przyda się również do ćwiczenia oddechowego, które poznacie w kolejnych rolkach “Jogi dla chorych na mukowiscydozę”.
-
Krótka praktyka jogi
Oto krótka praktyka jogi, która rozciągnie i delikatnie wzmocni ciało (w każdym stanie zdrowia musimy dbać oczywiście o rozluźnienie i odprężenie, ale także o to, aby nasze ciało było silne). Łączymy w niej poznane wcześniej asany, z kilkoma prostymi ruchami wzmacniającymi barki, ramiona, pośladki i brzuch. Możecie wykonywać ją codziennie o dowolnej porze dnia. Ten film jest krótkim przykładem, w swojej praktyce możecie zdecydować ile powtórzeń chcecie wykonać lub na ile oddechów chcecie się zatrzymać. Ja polecam, aby było to minimum 5.
-
Joga. Pozycja motyla
Pozycja motyla (supta baddha konasana) Ta pozycja leżąca jest świetnym sposobem na rozluźnienie mięśni pleców i brzucha przy jednoczesnym delikatnym otwieraniu bioder. Być może tego nie wiecie, ale wiele codziennych napięć i frustracji gromadzi się w naszych biodrach, warto zatem zadbać o ich rozluźnienie.