W oczekiwaniu na transplantację płuc

Chirurdzy w okularach medycznych (Fot. z archiwum Śląskiego Centrum Chorób Serca)
Fot. z archiwum Śląskiego Centrum Chorób Serca

Transplantacja płuc z powodu mukowiscydozy jest metodą leczenia chorych ze schyłkową niewydolnością oddechową, u których wyczerpano dostępne możliwości leczenia farmakologicznego i inwazyjnego oraz nie stwierdzono istotnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Liczba oczekujących zakwalifikowanych do przeszczepienia płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest największa w Polsce.

Obecnie czeka aktywnie na transplantację płuc 77 biorców, co stanowi 51% wszystkich zgłoszonych pacjentów w Polsce. Zadaniem lekarzy, koordynatorów transplantacyjnych, pielęgniarek i całego zespołu z ośrodków transplantacyjnych jest jak najlepsze przygotowanie biorców do transplantacji. Działania będą skuteczniejsze, jeśli zakwalifikowani biorcy przeszczepu płuc włączą się aktywnie w proces oczekiwania na zabieg. Postaram się przybliżyć proces oczekiwania na transplantację i wytłumaczyć sam proces informowania biorcy o potencjalnym zgłoszonym dawcy. Jedną z najważniejszych zasad jest to, że od chwili kwalifikacji do przeszczepu przez ośrodek transplantacyjny wspólnie z koordynatorem transplantacji monitoruje się stan zdrowia każdego zakwalifikowanego chorego. Dlatego tak ważne jest, aby pacjent był w stałym kontakcie, informował o swoim samopoczuciu oraz aktualnym stanie zdrowia, ewentualnych niepokojących objawach, a także o wszelkich zmianach teleadresowych.

Skontaktuj się z ośrodkiem transplantacyjnym w przypadku:

 • wystąpienia objawów, mogących sugerować zaostrzenie choroby płuc lub pojawienie się innego schorzenia, takich jak: zwiększona duszność, osłabienie, obrzęki obwodowe, zmniejszenie tolerancji wysiłku, zaburzenia oddechowe płuc, stany gorączkowe niezwiązane z infekcją;
 • wystąpienia innych niepokojących objawów chorobowych, niereagujących na leczenie zastosowane po konsultacji z lekarzem rodzinnym w miejscu zamieszkania.

Informuj ośrodek transplantacyjny o każdej hospitalizacji!

Jeśli z jakiegoś powodu trafisz nagle do szpitala (niekoniecznie z przyczyn oddechowych), pamiętaj, aby ZAWSZE powiadomić o tym ośrodek transplantacyjny.

Zmiany w leczeniu konsultuj zawsze z lekarzem pulmonologiem, transplantologiem!

Każdą zmianę w dotychczasowym leczeniu, potrzebę wprowadzenia nowego leku konsultuj z prowadzącym lekarzem pulmonologiem, transplantologiem. W przypadkach pilnych, jeśli nie masz takiej możliwości, poradź się lekarza w miejscu zamieszkania lub zadzwoń do ośrodka transplantacyjnego.

Poniżej podaję zalecenia, o których zawsze należy pamiętać od momentu wpisania na Krajową Listę Oczekujących na przeszczepienie płuc.

Mam nadzieję, że ułatwią one codzienne, świadome dbanie o siebie, przy-pomną o najważniejszych zasadach w procesie oczekiwania na przeszczep i pomogą na bieżąco samodzielnie kontrolować swój stan zdrowia.

 1. Regularnie mierz ciśnienie tętnicze i tętno.
 2. Kontroluj swoją masę ciała. Waż się rano, na czczo.
 3. Obowiązuje Cię bezwzględny zakaz palenia; nie pij alkoholu.
 4. Zdrowo się odżywiaj!
 5. Strzeż się infekcji. W miarę możliwości unikaj kontaktu z osobami z infekcją.
  Osłabienie układu odpornościowego na skutek zażywania leków zwiększa wrażliwość na zakażenia, dlatego unikaj miejsc będących potencjalnym źródłem infekcji, w tym dużych skupisk ludzkich.
 6. Nie zapominaj o rehabilitacji. W porozumieniu z lekarzem ustal, jaka forma aktywności fizycznej jest dla Ciebie najodpowiedniejsza –ważne, aby była dla Ciebie bezpieczna, sprawiała Ci przyjemność, a także aby była wykonywana systematycznie.
 7. Wykonuj regularnie badania kontrolne zlecane przez lekarza.
 8. Systematycznie przyjmuj zalecone przez lekarza leki.
  To warunek utrzymania optymalnego stanu Twojego zdrowia do momentu transplantacji płuc.
 9. Współpracuj ze swoim lekarzem prowadzącym.
  Wspólnie z nim wprowadzaj prozdrowotne zmiany w swoim codziennym życiu.
 10. Prowadź dzienniczek samokontroli.

Zgłoszenie dawcy – przygotowanie się do transplantacji płuc

W każdej chwili od wpisania na Krajową Listę Oczekujących, w dzień lub w nocy, może nastąpić zgłoszenie dawcy – dlatego bądź zawsze przygotowany; pozwoli to uniknąć dodatkowego, niepotrzebnego stresu. Koordynator transplantacji może zadzwonić w każdej chwili z informacją, że pojawił się potencjalny dawca. Bardzo ważne jest, aby mieć zawsze naładowaną baterię w telefonie, by możliwy był szybki i sprawny kontakt koordynatora transplantacji z pacjentem. W rozmowie telefonicznej koordynator przeprowadzi wywiad telefoniczny i poinformuje wstępnym zgłoszeniu dawcy.

Koordynator zapyta Cię o:

 • samopoczucie,
 • aktualną wagę,
 • wskaźnik INR (jeśli masz zlecony lek przeciwkrzepliwy),
 • czy nie masz cech infekcji.
  Należy pamiętać o tym, że każde zaczerwienienie skóry, wysypkę, katar, kaszel infekcyjny czy miesiączkę należy zgłosić koordynatorowi transplantacji podczas wywiadu telefonicznego.

Od momentu rozmowy z koordynatorem masz około 60 min na przygotowanie się do wyjazdu do szpitala. Przygotuj się: spakuj najpotrzebniejsze rzeczy, niezbędne podczas pobytu w szpitalu. W ciągu godziny przyjedzie karetka, która zawiezie Cię do ośrodka transplantacyjnego. W szpitalu zostaną wykonane ostatnie sprawdzające badania – jeśli nie będzie żadnych nowych przeciwwskazań, zostaniesz przewieziony na blok operacyjny celem wykonania transplantacji płuc.

Wybór biorcy następuje na podstawie zgodności grupy krwi, wagi i wzrostu z parametrami dawcy!

Wykaz niezbędnych rzeczy do zabrania na czas hospitalizacji:

Dokumenty:

 • dowód osobisty lub inny aktualny dokument tożsamości,
 • dokument potwierdzający ubezpieczenie,
 • dokumentacja medyczna.

Inne rzeczy:

 • pidżama lub koszula nocna –koniecznie rozpinana z przodu (min. 2 komplety),
 • szlafrok,
 • kapcie lub klapki,
 • ręcznik (2 szt.),
 • przybory toaletowe,
 • sztućce i kubek,
 • przyjmowane aktualnie leki.

Mam nadzieję, że ten artykuł dostarczył wszystkich informacji, aby zapewnić Państwu jak największy komfort psychiczny i wspomóc w odpowiednim, świadomym przygotowaniu się do operacji transplantacji. Jeżeli jednak pojawią się jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, proszę o kontakt z ośrodkiem transplantacyjnym, w którym oczekują Państwo na przeszczep. Zachęcam do samodzielnej systematycznej kontroli swojego stanu zdrowia, co pozwoli lepiej przygotować się do udanej transplantacji płuc, czego wszystkim Państwu życzę.