Transplantologia
-
W oczekiwaniu na transplantację płuc
Transplantacja płuc z powodu mukowiscydozy jest metodą leczenia chorych ze schyłkową niewydolnością oddechową, u których wyczerpano dostępne możliwości leczenia farmakologicznego i inwazyjnego oraz nie stwierdzono istotnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Liczba oczekujących zakwalifikowanych do przeszczepienia płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest największa w Polsce. Obecnie czeka aktywnie na transplantację płuc 77 biorców,…
-
Siła transplantologii tkwi w zespole – dzień z życia Pododdziału Mukowiscydozy SCCS*
Mukowiscydoza jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. To choroba ogólnoustrojowa, atakująca wiele układów i narządów. Mimo postępu, jaki dokonał się w ostatnich latach w medycynie, mukowiscydoza wciąż pozostaje chorobą nieuleczalną. Dzięki zastosowaniu odpowiednich leków i nowoczesnej aparatury można znacząco wydłużyć życie chorych, ale wciąż to najmłodsza grupa pacjentów kwalifikowana do transplantacji płuc. Dane Międzynarodowego Stowarzyszenia Transplantacji Serca…
czytaj więcej Siła transplantologii tkwi w zespole – dzień z życia Pododdziału Mukowiscydozy SCCS*
-
Opieka nad pacjentem po przeszczepieniu płuc
Przeszczepianie płuc jest uznaną metodą leczenia pacjentów w skrajnych stadiach zaawansowanych chorób układu oddechowego pozwalającą na wydłużenie życia i poprawę jego jakości, a wraz z rozwojem technik operacyjnych, możliwości diagnostycznych i leczniczych powikłań osiągane są coraz lepsze wyniki. Pacjenci z mukowiscydozą stanowią około 16% wszystkich chorych poddawanych tej procedurze i osiągają najwięcej korzyści – według…
-
Aktywne oczekiwanie na przeszczepienie płuc
W momencie zakwalifikowania pacjenta do przeszczepienia płuc rozpoczyna się okres, w którym w każdej chwili może zadzwonić telefon z informacją o dostępnych płucach od zmarłego dawcy i możliwości wszczepienia nowego narządu. Przypomnijmy, że chory jest wtedy aktywnie oczekujący na przeszczepienie, kiedy ośrodek przeszczepiający umieścił go na aktywnej liście w rejestrze biorców płuc w Poltransplancie. Poltransplant…
-
Przeszczepienie płuc a wirusowe zapalenie wątroby typu C
Wirusowe zapalenie wątroby typu C (w skrócie wzw C) jest spowodowane zakażeniem jednoniciowym wirusem RNA. Około 3% ludzi na świecie jest nim zakażonych (ok. 130–160 mln), a 350 tys. umiera rocznie z jego powodu. W Polsce zakażenie dotyczy ok. 1,5% populacji (ok. 700 tys. Polaków), a przeciwciała anty-HCV wykrywa się 0,5% dawców krwi. Nieleczona infekcja…
czytaj więcej Przeszczepienie płuc a wirusowe zapalenie wątroby typu C
-
Marzenia, które nabrały realnych kształtów…
Walka o każdy oddech, każdego dnia – takiego określenia z całą pewnością można użyć wobec osób chorych na mukowiscydozę. Walka, która często kończyła się wielką przegraną… Nadzieję i szansę na drugie życie przyniósł rozwój medycyny transplantacyjnej, dzięki której ratuje się chorych będących przed wysoką stromą życiową ścianą z powodu nieodwracalnego uszkodzenia narządów. Trzeba było czasu…
-
Transplantacje płuc w mukowiscydozie – ogromna nadzieja, ale także poważne ryzyko
Mukowiscydoza jest nadal chorobą nieuleczalną, która konsekwentnie prowadzi do wyniszczenia organizmu. Leczenie polega przede wszystkim na spowalnianiu tego procesu. U każdego pacjenta przebieg choroby oraz tempo jej rozwoju są zupełnie inne. Nie do końca są poznane tego przyczyny. Znamy rodzeństwa z takimi samymi mutacjami genów, wychowane w podobnych warunkach, u których choroba przebiega inaczej. Dlatego…
czytaj więcej Transplantacje płuc w mukowiscydozie – ogromna nadzieja, ale także poważne ryzyko
-
Przeszczepienie płuc u dzieci
Przeszczepienie płuc (LuTx – lung transplantation, w odróżnieiniu od LiTx – liver transplantation, przeszczepienie wątroby; samo LTx jest dwuznaczne) jest ostateczną metodą leczenia skrajnej niewydolności oddechowej, niepoddającej się już optymalnej, aktualnej ze stanem wiedzy terapii zachowawczej, gdzie przewidywany czas przeżycia nie przekracza 2 lat, a u dzieci z mukowiscydozą 5 lat. Pierwszej udanej transplantacji płuc…
-
Transplantacja wątroby – nadzieja dla chorych na mukowiscydozę powikłaną marskością wątroby
Mukowiscydoza jest chorobą ogólnoustrojową z dominacją zmian patologicznych w obrębie układu oddechowego i w trzustce. Zmiany oskrzelowo-płucne u większości pacjentów warunkują stopień ciężkości choroby. Wraz z postępem w leczeniu mukowiscydozy i wydłużeniem czasu życia wzrasta odsetek chorych z zajęciem wątroby i dróg żółciowych. Objawy „wątrobowe” ujawniają się bowiem na ogół później niż zmiany w układzie…
-
Przeszczepy wątroby
Przeszczepy wątroby są obecnie uznaną metodą leczenia zarówno dzieci, jak i dorosłych z zagrażającymi życiu schorzeniami wątroby. Mukowiscydoza stanowi niewielki odsetek wskazań (0,1–0,2%), ale transplantacje ratują życie również i tym chorym.