Fizjoterapia
-
Fizjoterapia – co wiemy w świetle aktualnych wytycznych?
Rola fizjoterapii w leczeniu pacjentów z mukowiscydozą Fizjoterapia stanowi istotną część kompleksowego programu leczenia osób chorych na mukowiscydozę [1]. Na podstawie przeprowadzonych dotychczas badań, analizowanych w regularnie publikowanym i aktualizowanym od 2000 r. przeglądzie systematycznym, wiemy, że istnieje wiele efektywnych technik oczyszczania dróg oddechowych, z których żadna nie wykazuje przewagi w zakresie poprawy krótkoterminowych wyników…
czytaj więcej Fizjoterapia – co wiemy w świetle aktualnych wytycznych?
-
Relacja z webinaru Fizjoterapia oddechowa u chorych z mukowiscydozą
Webinar mgr Katarzyny Warzeszak należy do cyklu edukacyjnego Życie z mukowiscydozą, nad którym patronat merytoryczny objęło Polskie Towarzystwo Mukowiscydozy. Cykl Życie z mukowiscydozą finansowany jest z grantu edukacyjnego Vertex Pharmaceuticals. Dlaczego fizjoterapia oddechowa? Jednym z podstawowych problemów funkcjonalnych u pacjentów z mukowiscydozą jest zaburzony klirens śluzowo-rzęskowy, co powoduje zaleganie odwodnionej wydzieliny w obwodowych oskrzelach. Często…
czytaj więcej Relacja z webinaru Fizjoterapia oddechowa u chorych z mukowiscydozą
-
Z poradnika fizjoterapeuty: inhalacja
Drogi rodzicu oraz pacjencie! Aby zwiększyć skuteczność inhalacji, należy:
-
Z poradnika fizjoterapeuty: tuba inhalacyjna
Każda inhalacja z leku w formie MDI powinna być podawana z wykorzystaniem tuby inhalacyjnej. Oto krótkie przypomnienie, jak należy prawidłowo korzystać z tuby inhalacyjnej: W wypadku zaleconej większej dawki leku przez lekarza (np. dwukrotnej) powtarzamy czynności z punktów 5 oraz 6. Przypisy
-
Trening Obwodowy
Korzyści, jakie niesie za sobą trening fizyczny w terapii chorych na mukowiscydozę są już powszechnie znane. W dobie ogromnego postępu leczenia mukowiscydozy, w sytuacji kiedy pacjent dobrze reaguje na obecne możliwości leczenia modulatorami białka CFTR i rzadziej korzysta z hospitalizacji, coraz więcej uwagi i czasu będziemy poświęcali na dobór odpowiedniej aktywności fizycznej, która – w…
-
Poprawa parametrów czynnościowych płuc. Co dalej z fizjoterapią?
Badanie czynnościowe jest jednym z wielu, służących do obiektywnej oceny stanu płuc u pacjentów z mukowiscydozą. Dodatkowo ma istotne znaczenie prognostyczne. W Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc Oddział Terenowy w Rabce-Zdroju jednymi z najczęściej wykonywanych badań czynnościowych są spirometria i bodypletyzmografia. Ocenie podlega wiele zmierzonych parametrów, jednak wartość FEV1 (pierwszosekundowa natężona objętość wydechowa) w literaturze…
czytaj więcej Poprawa parametrów czynnościowych płuc. Co dalej z fizjoterapią?
-
Nietrzymanie moczu w mukowiscydozie z punktu widzenia fizjoterapeuty
Co wiemy na temat nietrzymania moczu w mukowiscydozie? Nietrzymanie moczu u kobiet chorych na mukowiscydozę występuje częściej niż u kobiet zdrowych. W zależności od wieku problem dotyka od 30 do 70% pacjentek, a więc dotyczy ponad połowy z nich. Pierwszy incydent nietrzymania moczu pojawia się już w 13. r.ż. u dziewczynek z mukowiscydozą. Dla porównania…
czytaj więcej Nietrzymanie moczu w mukowiscydozie z punktu widzenia fizjoterapeuty
-
Simeox – historie pacjentów
W ostatnich dziesięcioleciach wielokrotnie proszony byłem o zaproponowanie jakiejś metody oczyszczania dróg oddechowych. Oczywiście nigdy nie oczekiwano ode mnie odpowiedzi na pytanie retoryczne, aczkolwiek pytanie to jest nadal otwarte. Od 30 lat szukam najbardziej efektywnej metody dostosowanej do danego pacjenta i jego stanu. Przy wyborze odpowiedniej techniki lub urządzenia pod uwagę biorę wiele aspektów: jakość…
-
Holistyczna fizjoterapia w ciąży i połogu w mukowiscydozie
W związku z postępem medycyny w diagnostyce i leczeniu mukowiscydozy, obserwujemy zarówno wydłużenie, jak i poprawę jakości życia chorych. Wobec tych pozytywnych zmian oczekiwania naszych pacjentów również ulegają modyfikacji. Coraz więcej kobiet chorych na mukowiscydozę deklaruje chęć posiadania dzieci. Badania sprzed 10 laty pokazały, że 72% kobiet i 85% mężczyzn chorujących na tę chorobę deklaruje…
czytaj więcej Holistyczna fizjoterapia w ciąży i połogu w mukowiscydozie
-
Technologia oczyszczania dróg oddechowych SIMEOX w mukowiscydozie
Terapia oczyszczania dróg oddechowych ma dwa główne cele: poprawę odprowadzania śluzu oraz zmniejszenie ryzyka zaostrzeń płucnych. Terapia oczyszczania dróg oddechowych obejmuje leczenie wziewne w połączeniu z technikami oczyszczania dróg oddechowych (ACTs). ACTs to cały szereg różnych technik stosowanych poprzez zastosowanie siły zewnętrznej w celu usunięcia wydzieliny oskrzelowej z płuc [1]. ACTs ułatwia transport plwociny poprzez…
czytaj więcej Technologia oczyszczania dróg oddechowych SIMEOX w mukowiscydozie
-
Co nowego w fizjoterapii ECFS?
Testy wysiłkowe Pacjenci z mukowiscydozą stanowią szczególną grupę chorych, u których należy systematycznie wykonywać testy wysiłkowe. Test wysiłkowy jest funkcjonalnym pomiarem dla poszczególnych układów w trakcie pracy. Wykonujemy testy w następujących celach: zrozumienia funkcjonalnego, ułatwienia doboru ćwiczeń, a także w ocenie rokowania choroby. Co więcej, testy wysiłkowe mogą zachęcać do uczestnictwa w ćwiczeniach, jak również…
-
Fizjoterapia chorych na mukowiscydozę w czasie zaostrzeń
Przebieg mukowiscydozy może charakteryzować się różną dynamiką. Jedni żyją spokojnie kilka lat, inni zmagają się z częstymi zaostrzeniami choroby oskrzelowo-płucnej. W każdej sytuacji fizjoterapeuci starają się zapewnić optymalną opiekę pacjentowi, biorąc pod uwagę istniejące warunki, możliwości, a także preferencje pacjenta. Obecnie dysponujemy szeregiem różnych metod pozwalających dobierać model postępowania do aktualnego stanu pacjenta i modyfikować…
czytaj więcej Fizjoterapia chorych na mukowiscydozę w czasie zaostrzeń